Oyun SistemleriTeknoloji

Xbox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması (Detaylı Analiz)

Uzun zamandır beklenen yeni nesil konsollar, oyun deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşımaya hazır olarak nihayet satışa sunuldu. Hem PlayStation 5 hem de Xbox series X için siparişler tavan yaptı ve hem Sony hem de Microsoft, yüksek talep nedeniyle önümüzdeki aylarda olası eksiklikleri açıkladı.

Xbox Series X ve PlaysStation 5 konsollar inanılmaz yükseltmelerle ve harika yeni özelliklerle kullanıcılara sunuldu. Her ikisi de Avrupa pazarında 499$ ile aynı fiyat etiketine sahipler ve her ikisi de harika özelliklere sahip. Ama hangisi parasına değer? Biri diğerinden daha iyi performans gösteriyor mu? 2023 yılının en iyi oyun konsolları niteliğinde yer alan PlayStation 5 ve Xbox series X karşılaştırması içeriğimizde.

XBox Series X Resmi Tanıtım Videosu

PlayStation 5 Resmi Tanıtım Videosu

XBox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması

Piyasadaki en güncel 2 oyun konsolunu genel görünüm, özellik ve oyun kontrolerleri açısından kıyasladık. Fiyat olarak birbirine yakın olan bu iki üründen hangisi daha iyi ve hangi konsolla hangi oyunlar oynanabilir birlikte göz atalım…

XBox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması: Genel Görünüm

Tasarım, herhangi bir konsolda farkedeceğiniz ilk şeydir. Bu nedenle PlayStation 5 ve Xbox series X daha farklı görünemezdi ve eğer hevesli bir oyuncuysanız, hangisinin biraz daha benzersiz olduğunu bilirsiniz.

PlayStation 5, başka bir dünyaya benziyor. Gerçeği söylemek gerekirse, onu ya seveceksiniz ya da ondan nefret edeceksiniz; Arası yok. Bu sadece şimdiye kadar piyasaya sürülen en büyük PlayStation konsolu değil, aynı zamanda bir bütün olarak en büyük modern konsol. Doğal olarak, benzersiz görünümü nedeniyle, PS5 siparişleri interneti doldurdu.

Xbox Series X vs Playstation 5: Tasarım
Xbox Series X vs Playstation 5: Tasarım

İri konsol, nereye koyarsanız koyun kesinlikle heybetli görünecektir. Devasa beyaz yan paneller gözünüze çarpabilir ve parlak siyah merkez, bakışlarınızı ve muhtemelen parmak izlerinizi yakalayacaktır. Neredeyse soyut bir sanat eseri gibi görünüyor.

PS5 ile karşılaştırıldığında, Xbox series X konsolu basit ve monoton olan orta büyüklükte bir kara kutu. Tek ilginç görsel öğe, egzoz deliklerinin içindeki yeşil dairedir. Yatay veya dikey olarak yerleştirebilir ve mümkün olduğunca göze çarpmadığından emin olabilirsiniz.

XBox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması: Özelliklere Yakından Bakış

XBox Series X ve PlayStation 5 özellik karşılaştırması
XBox Series X ve PlayStation 5 özellik karşılaştırması

PS5 ve Xbox series X spesifikasyonları, yalnızca birkaç ana fark dışında oldukça benzer.

Her iki konsolda da Özel Zen 2, 8 çekirdekli/16 iş parçacıklı CPU’lar bulunur. PS5 3,5 GHz’e kadar çıkıyor ve X serisi 3,8 GHz’e çıkıyor.

PS5’in GPU’su, 2,23 GHz’de çalışan ve 10,3 teraflop’a kadar çıkan 36 işlem birimine sahiptir. 448 GB/s bant genişliği ve 16 GB GDDR6 ile PS5, çarpıcı görsel efektler sunar.

PS5 ile 825 GB NVMe SSD’ye ve Xbox series X ile 1 TB NVMe SSD’ye sahip olacaksınız.

Xbox series X’in GPU’su, 12 teraflop ve 52 CU ile daha iyi bilgi işlem performansına sahiptir. Kilitli halde 1,825 GHz’de çalışarak, her zaman aynı hızı sunar.

Her iki konsol da 8K çözünürlüğü destekler ve 4K’da 120 Hz yenileme hızına sahiptir. Ancak yalnızca bu özellikleri destekleyen bir TV’niz varsa bundan keyif alacaksınız.

XBox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması: Geriye Dönük Uyumluluk

Xbox series X ve PS5’in her ikisi de geriye dönük uyumluluğa sahiptir. Ancak, PlayStation 5, yalnızca PS4 oyunlarıyla uyumludur. Bu nedenle bazı eski oyunların keyfini çıkarmak istiyorsanız, hiç şansınız olmayacak.

Xbox series X, neredeyse tüm Xbox oyunlarıyla uyumludur. Favori bir Xbox 360 oyununuz varsa, onu X serisinde sorunsuz bir şekilde oynama şansınız vardır.

Tabii ki, her iki konsolda da çok sayıda üçüncü taraf oyunun keyfini çıkaracaksınız. Kapsamlı oyun kitaplıkları arasında Assassin’s Creed Valhalla, Call of Duty: Black Ops Cold War, Cyberpunk 2077 ve daha fazlası yer alacak.

XBox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması: Kontrolörler

Xbox X serisi ile PS5’i gerçekten ayıran bir şey var; Kontrolörler

X serisi, tüm Xbox denetleyicileriyle çalışacak. Biraz daha küçük olan ve yeni bir paylaşım düğmesi içeren yeni bir denetleyici mevcuttur. Bunun dışında, öncekilerle hemen hemen aynı özelliktedir.

Ancak PS5’in denetleyicisi, oldukça şaşırtıcıdır. DualSense, oyun deneyiminizi geliştiren, ince titreşimli dokunsal geri bildirime sahiptir. Oyunda yağışı, arazideki değişiklikleri ve daha fazlasını hissedeceksiniz.

DualSense’in uyarlanabilir tetikleyicileri tüm eylemleri daha doğru bir şekilde simüle edeceğinden, tüm oyunlarınızı daha sürükleyici hale getirecek. Denetleyicinin yerleşik bir mikrofonu bile vardır. Bu gerçekten yeni nesil bir kontrol cihazıdır.

Xbox Series X ve PlayStation 5’te Keyfini Çıkarabileceğiniz Oyunlar

Xbox vs PS5
Xbox vs PS5

Microsoft yakın zamanda ZeniMax ortamını satın aldığından, Doom Eternal ve Elder Scrolls gibi oyunların Xbox’a özel olma şansı var. Gamers Reality, her ikisi için de hediye kartları sunar, böylece onlara kolayca erişebilirsiniz.

PS5, Astro’s Playroom ile önceden yüklenmiş olarak gelecek ve Final Fantasy 16, God of War ve daha fazlası gibi eklemeler bekleyebiliriz.

Tabii ki, her iki konsolda da Lego Batman 3, Borderlands 3, Fortnite, Watch Dogs: Legion ve daha fazlası dahil olmak üzere, bazı klasiklerin keyfini çıkarabileceksiniz.

XBox Series X ve PlayStation 5 Karşılaştırması: Son Düşünceler

Hem Xbox series X hem de PlayStation 5’in kendi artıları ve eksileri var. Uzmanlar, her konsolun mükemmel sonuçlar verecek güçlü bir makine olduğunu belirtiyor. Sizin için daha iyi bir seçim, yalnızca daha çok keyif aldığınız oyunlara ve sadık olduğunuz markaya bağlıdır.

Bu içeriğimizde ilginizi çekebilir: PlayStation 4’ün Bilmediğiniz Ve İşinize Yarayacak Özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu