Teknoloji

Sosyal Medya Paylaşımlarınız Başınıza İş Açabilir! İşte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook, Twitter, Instagram, LınkedIn, WhatsApp, TikTok ve diğer platformlar. Hemen herkesin vakit ayırdığı ve zaman zaman paylaşımlarda bulunduğu sosyal medyada paylaşımlarda bulunurken, yaptığınız paylaşımlara dikkat etmeniz gerektiğini de göz ardı etmemelisiniz! Ev ve iş yeri gibi şahsi adreslerin açıkça belirtildiği, tamamen kişisel fotoğraf ve görüntülerin paylaşıldığı, bulunulan mekanın anlık olarak bildirildiği sosyal medya hesapları, bu şekilde kullanıldığında bir eğlence ve iletişim aracı olmaktan çıkarak zararlı hale geliyor. Bu da kişilerin sosyal medya paylaşımları nedeniyle mağdur durumda kalmalarına sebep olabiliyor. Sosyal medya paylaşımları bu tip mağduriyetlerin yaşanmaması açısından kontrol altında tutularak, fazlasıyla kişiselleştirilmemelidir.

Sosyal medya paylaşımları kişiye nasıl zarar verebilir?

Paylaşımların doğru yapılmaması halinde meydana gelebilecek başlıca zararlar şunlardır;

Teknolojik Hırsızlara Zemin Oluşturabilir

Kişilerin anlık olarak bulundukları konumu paylaşmaları, farklı şekillerde kendilerine zarar vermek isteyen insanlara zemin oluşturmaktadır. Her an nerede olduklarının bilinmesi ile kişilerin özel hayatları tehlike altında olmaktadır. Bu sebeple sosyal medyada sürekli konum bildirmek ya da canlı yayınlar yapmak zararlı sonuçların doğmasına neden olabilir.

İş Başvurularında Sorun Oluşturabilir

Sosyal medyada yapılan aşırı ‘eğlenceli’ paylaşımlar iş başvurularında ciddiyetinizin sorgulanmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında ideolojilerin sürekli belirtilmesi, siyasi görüşlerin hakaretlerle dolu şekilde ortaya atılması da iş başvurularında olumsuz etki yaratacaktır. Ek olarak görüntü ya da yazı ile fark etmeksizin ifadelerinizdeki bozukluk ve tutarsızlık da hakkınızda olumsuz bir izlenim oluşturacaktır.

Yanlış İfadeler, Yanlış Tanınmanıza Neden Olabilir

Sosyal medyada yanlış bir biçimde kendinizi ifade etmeniz yeni girdiğiniz farklı bir ortamda yanlış tanınmanıza neden olabilecektir. Bu nedenle insanların günümüzde ilk izlenimlerini sosyal medyadan edindiklerini göz önüne alarak, kendinizi en doğru şekilde ifade ettiğinizi düşündüğünüz paylaşımlarda bulunmalısınız.

Tanımadığınız kişilerin sayfanıza erişimine izin vermeyin!

Sosyal medyadan tanımadığınız kişiler tarafından gelebilecek zararların önüne geçmek için paylaşımlarınızı filtrelemenin yanında gizlilik önlemi de alabilirsiniz. Tanımadığınız kişilerin sayfanıza erişimini engelleyerek, paylaşımlarınızın çok daha güvenilir bir ortamda olmasını sağlayabilirsiniz.

Takip ettiğiniz kişilere de dikkat!

Takip ettiğiniz kişiler de sizin ilgi alanlarınızı açığa çıkaracağından gerçekten sizi yansıtan kişi ve sayfaları takip etmeniz yararlı olacaktır. Bu sayede kendinizi çok daha rahat bir şekilde ifade etmiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu