TeknolojiMobil

Always on Display (Her Zaman Açık Ekran) Kullanım Rehberi

Always on Display ya da Türkçe anlamıyla her zaman açık ekran akıllı telefonlar, akıllı saatler ve bilekliklerde bulunan bir özelliktir. Bu özellik cihazın ekranında her zaman bir ekran görüntüsü bulundurarak pil kullanımını en aza indirir. Bu sayede kullanıcılar cihazın ekranını açmadan bildirimleri görebilir, saatlerini kontrol edebilir veya diğer bilgileri takip edebilirler. İçeriğimizde always on display ne işe yarar, always on display nasıl kullanılır, nasıl açılır ve nasıl kapatılır tüm merak edilen detayları derledik.

Always on Display Nedir? Ne İşe Yarar?

Always on Display

Always on display son yıllarda popüler hale gelmiş bir özelliktir. Akıllı telefon ve saatlerde bulunan bu özellik kullanıcıların herhangi bir uygulamaya erişmeden bile cihazlarının özet bilgilerine erişmelerine olanak sağlar. Bu sayede kullanıcılar cihazlarını daha verimli bir şekilde kullanabilirler ve pil ömründen tasarruf edebilirler.

Her zaman açık ekran, özellikle akıllı saatlerde kullanıldığında ekranın her zaman açık kalması anlamına gelir. Bu sayede saatlerini takip etmek isteyenler saatlerini sürekli olarak açmak zorunda kalmadan zamanlarını takip edebilirler. Ayrıca bu özellik cihazın başka bir yüzeye konulduğunda bile kullanıcıların bildirimlerini kontrol etmelerine izin verir.

Always on Display Hangi Telefonlarda Var?

Always on Display özelliği olan telefonlar
Always on Display özelliği olan telefonlar

Always on Display (AOD) teknolojisinin sunulduğu telefonlar arasında Samsung Galaxy S, Note ve A serisi, LG G, V, K ve Q serisi, Sony Xperia XZ, OnePlus 7 Pro, Motorola Moto X, Moto G, Moto Z serisi, Nokia 8 ve Google Pixel gibi birçok model sayılabilir. Ayrıca AOD teknolojisi sadece üst düzey akıllı telefonlarda sunulmuyor. Bazı orta düzey akıllı telefon modellerinde de mevcut. Örneğin, Samsung Galaxy A50, A51, A70 gibi modeller AOD teknolojisine sahiptir. En çok merak edilen konulardan biri de “iPhone’da Always on Display özelliği var mı?” Evet, Apple Eylül 2022’de piyasaya sürdüğü iPhone 14 serisi ile birlikte bu özelliği kendi cihazlarına entegre etti. Daha eski modellerde her zaman açık ekran özelliği kullanımı ise maalesef mümkün değil.

Telefonda Always on Display Özelliği Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Always on Display özelliğinin telefonunuzda olup olmadığını anlamak için, Ayarlar bölümünden Ekran bölümüne girmelisiniz. Burada, “Always on Display” veya “Her zaman açık” gibi bir seçenek görmelisiniz. Bu seçeneği açarak, hangi bilgilerin görüntülenebileceğini ve ne zaman çalıştırılacağını özelleştirmek mümkündür.

Always on Display Nasıl Kullanılır?

Always On Display (AOD) özelliği, yeni nesil birçok akıllı telefonun sahip olduğu bir özelliktir. Bu özellik ekranı sürekli açık tutarak zaman, tarih, bildirimler gibi temel bilgileri gösterir. Böylece telefonunuzu açmadan da bilgilere kolayca erişebilirsiniz. AOD özelliği batarya ömrünüzü de korur çünkü ekranı açmak zorunda kalmadan gelen bildirimleri görebilirsiniz.

Always on Display özelliği nasıl açılır?

Akıllı telefonunuzda always on display özelliğini aktif etmek için sırasıyla aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

  1. Telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin.
  2. Ekran seçeneğine tıklayın.
  3. Always On Display seçeneğine dokunun.
  4. Her zaman seçeneğini etkinleştirin.
  5. AOD’nizi istediğiniz gibi özelleştirin.
  6. AOD’nin ne zaman açık kalacağını seçin.
  7. Ayarları kaydedin ve Always On Display özelliğini kullanmaya başlayın.

AOD’yi kullanırken ekranın her zaman açık kaldığını unutmayın. Bu nedenle kullanma sürenizin kısalmasına neden olabilir. Ancak AOD’nin bataryanızı koruduğunu da unutmayın.

Always on Display özelliği nasıl kapatılır?

Telefonlarında Always On Display özelliği aktif olan kullanıcılar bu özelliği kapatmak isteyebilirler. Çünkü bu özellik ekranın her zaman açık kalmasını sağlayarak pil ömrünü azaltabilir veya bu görünümden hoşlanmıyor olabilirler. Bu nedenle Always On Display nasıl kapatılır sorusu oldukça önemlidir.

Always On Display’ı kapatmak için öncelikle Ayarlar menüsüne girilir. Ardından Ekran sekmesinde Always On Display seçeneği bulunur ve buraya tıklanır. Gelen ekranda,özelliğin açık veya kapalı olması şeçeneği vardır. Always On Display’i kapatmak için bu seçeneğin kapatılması yeterlidir.

Samsung marka akıllı telefonlarda ise Always On Display açıkken güç tuşuna basılı tutarak kapatma seçeneği de bulunur. Bu seçenekle Always On Display hızlı bir şekilde kapatılır.

Siz de her zaman açık ekran özelliği ile ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu