Oyun Sistemleri

PlayStation 4’ün Bilmediğiniz Ve İşinize Yarayacak Özellikleri

Piyasadaki en güncel PlayStation versiyonu PS5 olsa da en çok kullanılan sistem halen PS4. PS3 ve daha önceki sürümlerinde oldukça zaman kaybı yaratan ve sabrımızı zorlayan bazı durumlar bu versiyonla tarihe karıştı. PlayStation 4’te sadece kullanım kolaylığı olarak değil de, hem verimlilik hem de görsel gelişme adına bizi kendine daha çok bağlayacak özellikler bulunuyor. Bu özellikler nelerdir ve nasıl kullanılır maddeler halinde inceleyelim.

Joystick ile imleç kullanarak yazı yazabilirsiniz

Right stick/R3 (sağ analog çubuğu) ile artık imlecin aktif olmasını sağlayabileceksiniz. Tuşa basılı tuttuğunuz takdirde imleç hızlı bir şekilde belirecek ve sizde rahatça oyunlarda ya da tarayıcınızda yazı yazabileceksiniz.

Ekran temanızda değişiklikler yapabilirsiniz

“Ayarlar” sayfasından “Temalar – Tema Seç” diyerek yüklü olan temaları görebilirsiniz. Daha farklı bir tema isterseniz bunun için “PlayStation Store’da bul” seçeneği ile dilediğiniz temayı indirip, kurulumunu yaptığınız anda yeni temanızı kullanabilirsiniz. Çok sevdiğiniz oyunlar ya da sanatçılar artık PS4’ünüzün ana tema ekranında olacaktır.

Televizyonunuzu kumanda ihtiyacı olmadan Joystick ile açabilirsiniz

Artık oyuna başlamak için gerekli olan 2 araçtan birisine yani televizyon kumandasına ihtiyacınız olmayacak. “Ayarlar” sayfasından “Sistem – HDMI Cihazı Bağlantısını Etkinleştir” seçeneğini seçili hale getirdiğiniz takdirde, televizyonunuz kapalı konumda iken joystick üzerindeki PlayStation tuşuna basılı tutarak açmanız mümkün.

Joystick şarj ömrünü uzatmanız mümkün olacak

Işık kapalı konumda iken size rahatsızlık verebilecek ya da şarjınızın hızlı bitmesine sebep olacak olan Joystick ışığının parlaklığını ayarlayabilirsiniz. “Hızlı Menü” sayfasından “DUALSHOCK 4 Işıklı Çubuğun Parlaklığı” sekmesi üzerinden parlaklık ayarı yapabiliyorsunuz.

Tuş kombinasyonlarını kişiselleştirebilirsiniz

Bunu en iyi FİFA ve PES oyunlarının her ikisini de seven kişiler beğenecek. Çünkü tuş dizilimleri farklı olduğu için kimi zaman pas yerine şut, kimi zamanda şut yerine pas attıkları oluyor. ”Ayarlar – Erişilebilirlik – Düğme Atamaları” sayfasından “Özel Düğme Atamalarını Etkinleştir” seçeneğine tik attıktan sonra hemen altındaki “Düğme Atamalarını Özelleştir” seçeneği ile artık bu karışıklıklara son verebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: 2023’ün En İyi Senaryoya Sahip 5 Oyunu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu