Teknoloji

YouTube, yeni bir deneyde ad-blocker’ınızı engellemeye çalışıyor.

Google reklam çalışmalarında “deney” yapmaya devam ediyor gibi görünüyor çünkü YouTube’un ad-blocker’ları araştırmaya başlayabileceği söyleniyor.

Reddit kullanıcısı Sazk100, YouTube subreddit’inde yeni bir açılır pencere ekran görüntüsü paylaştı ve bu pencerede ad-blocker’ların artık web sitesinde kullanılamayacağı belirtiliyordu. Sonuç olarak, video izleyemiyorlardı. Bildirimi aldıktan sonra, YouTube Sazk100’e iki seçenek sundu: birincisi, ad-blocker’ı devre dışı bırakmak; ikincisi ise YouTube Premium aboneliği satın almak.

Bu gerçek bir bildirim gibi görünüyor ve bir şaka değil. Subreddit’in moderatör ekibi, bir YouTube çalışanının kendilerine başvurarak bunun gerçekliğini doğruladığını iddia ediyor. Diğer kaynaklar da YouTube sözcüsünün şirketin küçük çaplı bir küresel deney yürüttüğünü ve ad-blocker kullanan kullanıcıları reklamlara izin vermeye veya YouTube Premium’u denemeye teşvik ettiğini belirtti.

Bu deneyin ne kadar yaygın olduğu veya YouTube’un bu planları resmi olarak hayata geçirip geçirmeyeceği bilinmiyor. Bu soruları şirkete sorduk ancak temsilciden aynı yorumu aldık – hepsi bir “deney” olarak geçiyor.

AD-BLOCKER’LARA KARŞI SAVAŞ

Google, birkaç yıldır ad-blocker yazılımlarıyla savaş halinde. Şirket, 2016’nın başlarında Play Store’dan ad-blocker’ları yasaklamış ve daha sonra bu kararını geri almıştı. Ancak Google’ı, günlük reklam dozunuzu almanızı sağlamak için başka yöntemler denemekten alıkoymadı.

Geçen yıl, reklamcılığa müdahale ettikleri iddia edilen VPNService API’sini (Uygulama Programlama Arayüzü) kullanmayan Android VPN uygulamaları Play Store’dan yasaklandı. Ve tamamen reklamsız bir deneyim sunan YouTube Vanced aniden kaldırıldı.

Tarayıcı uzantılarının da güvende olduğunu düşünmeyin. Google, uBlock Origin gibi gizlilik araçlarının işlevselliğini kısıtlayabilecek üçüncü sürüm Manifest API üzerinde çalışıyor.

Tehdit Edici

Tüm bunlar, YouTube reklamlar eğer rahatsız edici olmasaydı o kadar da kötü olmazdı. Ne yazık ki, YouTube reklamları rahatsız edici. Twitter’daki ekran görüntüleri ve Reddit gönderileri, bazı videolarda ardışık olarak 10’dan fazla geçilemez reklam aldığını gösteriyor. Bu geçilemez reklamlar 2022’nin sonlarında ortaya çıktı ve bugün olduğu gibi, o zamanlar bir YouTube sözcüsü bu geçilemez reklamların bir deneyin bir parçası olduğunu söylemişti. Bu yüzden Google’ın doğruyu söylediği ve herhangi bir şeyi gerçekten uygulamak gibi bir niyeti olmadığı mümkün.

Ancak, uygulanırsa, geliştiricilerin YouTube’un ad-blocker tespitini atlatmanın bir yolunu bulduğu garip bir kedi-fare oyununa dönüşeceğini düşünmek zorundasınız ve platformun sürekli daha katı teknikler uygulayacağı bir duruma. Umarız bu gerçekleşmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu