MobilTeknoloji

LCD Ekran Temizleme Nasıl Yapılır?

LCD ekranlarda kullanıcıların en çok şikayetçi olduğu konu ekranların normalde olduğundan çok daha hızlı şekilde kirlenmesi. Özellikle akıllı telefon ve tablet ekranlarında sürekli parmak izi bulunduğundan görüntü kalitesi kısa süre içerisinde düşer hale geldi. Bu sebeple de ekran temizliğinin sık sık ve sağlıklı şekilde yapılması kullanıcılar için fazlasıyla önem taşımaya başladı. Ancak dokunmatik ekran temizliğinde bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerektiği için kullanıcıların öncesinde detaylı bir bilgi alması sağlıklı olacaktır. Böylelikle LCD ekran temizleme sırasında herhangi bir pürüzle karşılaşma ihtimali ortadan kalkacaktır.

LCD ekran temizleme sırasında yapılmaması gerekenler

  • Ekran temizliğinde kullanılan losyon kesinlikle ekranın üzerine direk uygulanmamalıdır. Kullanılan beze dökülerek, o şekilde temizleme işlemi yapılmalıdır. Aksi halde losyonun cihazın içerisine girmesi durumunda sistemsel arızalar meydana gelebilir.
  • Temizleme esnasında kullanılan bez sert olmamalıdır. Bezin sert olması ya da bez dışında bir ürün kullanılması ekranda çiziklerin oluşmasına neden olabilir. Bu da görüntü kalitesini düşürerek, telefonun orijinalliğini bozacaktır.
  • Sert uygulamalar hassas bir özelliğe sahip olan dokunmatik ekranın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle temizleme işlemi esnasında bastırmadan, nazik hareketlerle temizlik yapılmalıdır.

LCD ekran temizlemede kullanılabilecek yöntemler

LCD ekran nasıl temizlenir?
LCD ekran temizleme yöntemleri
  • Ekran temizliği için özel olarak hazırlanmış olan solüsyonların kullanımı en sağlıklısı olarak görülmektedir. Ekranın çok daha kolay bir şekilde temizlenmesini sağlarken, tozlanma ve lekelenmeye karşı korumaya da yardımcı olur. Özel solüsyonlar teknoloji mağazalarının büyük bir bölümünde satılmaktadır.
  • Eğer ki ekran temizliği için özel bir solüsyonunuz yoksa nemli bir bez de işinizi görecektir. Islatılan bezin suyunun iyice sıkıldığından emin olduktan sonra ekranınızı temizlemeniz yararlı olacaktır. Sulu bir bez ekran da minik su lekelerin oluşmasına neden olabilir.

İki yöntemde de kullanılan bezin kullanım öncesinde temiz olduğundan emin olunmalıdır. Bezin önceden kullanılmış olması ekranın kolay temizlenmesini engelleyerek, işlemi zorlaştırır. Bu sebeple temiz, pamuklu bir bezle yukarıda bahsettiğimiz uygulamalardan herhangi birini yaparak, ekranınızı rahatça temizleyebilirsiniz.

Ekran temizliği esnasında cihazınızın kapalı olması gerektiğini unutmayın! Ekranın silinmesi sırasında cihazın açık olması sorun yaratmasa da kullandığınız bezde kalmış olabilecek fazla sıvının cihazın içerisine girebileceği ihtimaliyle cihazın kapalı tutulması tavsiye edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Akıllı Telefonun Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu