TeknolojiMobil

iPhone’da Animasyonları Kapatma Nasıl Yapılır?

iPhone’nun animasyonları ilk kez kullanılmaya başladığında kullanıcılar tarafından fazlasıyla eleştirilmişti. Çünkü animasyonlar standartlardan çok daha düşük bir hıza sahip olduğu için kullanım zorluğu meydana getiriyordu. Bu sebeple Apple devreye girerek, yeni sürümde kullanıcıların daha rahat animasyon kullanımı yapabilmesi için hızı biraz daha arttırdı. Ancak yeni sürümle gelen hız da yeterli olmayınca, pek çok kullanıcı hızlandırma yapabilmek için farklı yöntemlere başvurmak durumunda kaldı. Bunun üzerine yeni sürümle tekrar hızlandırma yapılsa da memnuniyet tam anlamıyla sağlanamadı. Öyle olunca da kullanıcılar animasyon özelliğini kapatma yoluna gitmeyi tercih etti. Peki, iPhone’da animasyonları kapatma özelliği bulunuyor mu? Yazının devamındaki adımları izleyerek animasyonlarınızı kapatabilirsiniz.

iPhone’da animasyonları kapatma

iPhone’da animasyonları kapatma için aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

  • İlk olarak ana ekranda bulunan Ayarlar klasörüne gelerek, Genel Ayarlar seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında genel ayarlar kısmının alt menüsünde göreceğiniz Erişilebilirlik seçeneğine girin.
  • Erişilebilirlik bölümüne girdiğinizde ekranda Hareketi azalt seçeneğini göreceksiniz. Hareketi azalt seçeneğine tıkladığınızda animasyonlarınız kapatılmış olacak.

Animasyonları kapatmanın faydaları

Animasyonları kapatmak telefona farklı şekillerde yarar sağlayacaktır. Bu sayede kullanıcı da telefonunu kullanırken daha az sorun yaşayacaktır. İşte animasyonları tamamen kapatmanın faydaları;

Telefon hızlanır

Animasyonlar her ne kadar geliştirilmiş olsa da telefonun hızını düşürmektedir. Sürekli çalışır vaziyette olmasından dolayı diğer uygulamaların devreye girmesi ile telefonda donma, işlem yapamama gibi problemlerin oluşmasına neden olabilir.

Animasyonların tek başına telefon hızını düşürmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle animasyonlar kapatıldığı halde telefon hızınızda günlük kullanımda dahi bir artış görülmüyorsa diğer uygulamaların da kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Şarj süresi artar

Animasyonların çalışır şekilde bırakılması ile telefonun kullandığı güç miktarı artar. Kullanılan güç miktarı artınca da telefonun şarjı hızlı bitmeye ve pil ömrü azalmaya başlayacaktır. Şarjınızın uzun süre gitmesi gereken durumlarda animasyonlarınız kesinlikle kapalı olmalıdır.

Telefonun ömrü uzar

Telefon, içerisindeki uygulama miktarı artıp, güç kullanımı fazlalaştığında çok daha kısa süreler içerisinde yıpranma gösterecektir. Aşırı yüklenmeden kaynaklı olarak da çeşitli problemler ortaya çıkabilir. Bu sebeple telefondaki aşırı güç kullanan uygulamaların kapatılarak, telefonun ömrünün uzaması sağlanabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Akıllı Telefonun Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu