Teknoloji

Güvenli ve Güçlü Şifre Oluşturma Yöntemleri

Gerek bilgisayarınızda, gerek akıllı telefonunuzda, gerekse internet ortamında olsun tüm hesaplarınızda tam anlamıyla güvenliği sağlamanın ilk kuralı güçlü bir şifre oluşturmaktır. Sık kullanılan şifreleri kullanmanız hesaplarınızın güvenilirliğini düşürecektir. Bu sebeple şifre oluştururken bazı adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu adımları göz önünde bulundurarak, oluşturduğunuz şifrenin tahmin edilebilirliği azalacaktır. Böylelikle hesaplarınızda tam güvenlik sağlanmış olur. Güvenli ve güçlü şifre oluşturma yöntemleri ile oluşturacağınız şifreniz sayesinde artık hesaplarınızın çalınması gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınız!

Güçlü Şifre Oluşturma Rehberi

Güçlü şifre oluşturma
Güçlü şifre oluşturma

Güçlü bir şifre oluşturmak için uzunluk, farklı karakter kullanımı, rakam kullanımı, büyük ve küçük harf kullanımı gibi çeşitli kriterler bulunuyor. Şifre oluştururken dikkat edilmesi gerekenler şunlar;

Şifrenin Uzunluğu

Şifrenizin uzun olması, şifrenin tahmin edilme ihtimalini düşürecektir. Örneğin rakamlarla oluşturduğunuz bir şifreye ekleyeceğiniz her rakam ile şifrenin tahmin edilme ihtimalini 10 kat azaltacaksınız. Böylece şifrelerinizin kısa sürede bulunabilmesinin önüne geçebilirsiniz. Tam güvenlik sağlayabilmek için de şifrenizi yalnızca rakamlardan oluşturmak yerine araya harfler de eklemelisiniz.

Şifrenin Kişiselliği

Şifrenizi oluştururken doğum tarihi gibi özel günler seçmek yerine kişiselliği az olan rakamlar seçmeniz yararlı olacaktır. Aynı şekilde isminiz, aile bilgileriniz, evcil hayvanınız gibi verileri de şifreniz de kullanmanız güvenilirliği düşürecektir. Çünkü bu tarz bilgileri şifrenizi bulmak isteyen kişilerin ulaşması çok daha kolay olacaktır.

Şifreyi Oluştururken Yaratıcılık

Genellikle 1’den 8’e kadar rakamları kullanmak, klavyede baş harfi çizmek, elinizin yatkın olduğu tuşları kullanmak zararlı seçimler olacaktır. Çünkü el hareketleriniz rahatça izlenerek şifreniz öğrenilebileceği gibi örneklerdeki gibi yaratıcılıktan uzak seçimler de şifrenizin kolaylıkla öğrenilebilmesine neden olmaktadır.

Şifrede Çeşitlilik

Şifreniz yalnızca harf, rakam ya da noktalama işaretlerinden oluşmamalıdır. Mümkün olduğunca tüm bu seçenekleri şifrenizde bulundurmanız fayda sağlayacaktır. Bu sayede tahmin edilme ihtimalinde ciddi bir düşüş yaşanır.

Farklı Hesaplarda Farklı Şifreler

Tüm hesaplarınızda aynı şifrenin kullanılıyor olması birisinin öğrenilmesi ile diğer hesaplarınızın da riske girmesi demektir. Bu nedenle tamamen güvenilir bir şifre oluşturduğunuzu düşünseniz dahi aynı şifreyi birden fazla hesapta kullanmamalısınız.

Sürekli Şifre Değişikliği

Şifrelerinizi sık sık değiştirmeniz de güvenlik için alınabilecek önlemlerden birisidir. Uzun yıllar aynı şifreleri kullanmanız hesabınızın ele geçirilmesi halinde uzun yıllar fark etmemenize neden olabilir. Bu sebeple düzenli olarak tüm hesaplarınızdaki şifrelerinizi değiştirmeniz yararlı olacaktır.

Güçlü bir şifre oluşturduktan sonra hesaplarınızı koruma altına almak için SMS onayı, mail onayı ve çift faktörlü doğrulama gibi sistemleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sistemler hemen her platformda ve cihazda bulunur. Şifreniz kötü niyetli kişilerin eline geçse bile kişisel mail hesabınıza ya da telefonunuza gelen onay mesajına erişemeden işlem yapamazlar. Sonuç olarak güvenli şifre oluşturmak için rakam, büyük harf, küçük harf ve noktalama işaretlerini bir arada kullanmalısınız. Şifrelerinizin uzunluğu en az 8 karakterden oluşmalıdır. Tüm bunların ardından çift faktörlü doğrulama sistemlerini aktif ederek hesabınızı daha güvenli hale getirmelisiniz.

Bu içeriğimize de göz atın: Üst Düzey Koruma İçin: En İyi Antivirüs Programları [2023]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu