Bilgisayar

Bilgisayar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler (Masaüstü ve Dizüstü)

Bilgisayar almaya karar verdikten sonra uzun bir dönem isteklerinize ve bütçenize uygun bir model aramakla geçecektir. Piyasada bulunan çeşitlilik kullanıcıların tercih yapmasını zorlaştırırken, tercih yaparken kullanacakları kriterleri de etkilemektedir. Böyle olunca da bilgisayar alıcıları, bilgisayarı satın alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini kavrayamayarak çoğu zaman hatalı tercihler yapmaktadır. Çünkü aslında tek bir iyi marka ya da en iyi bilgisayar kavramı yoktur. Bilgisayarlar tamamen kişiye özel olarak sınıflandırılmalıdır. Bu nedenle de bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler genel olarak sıralanabilir iken, özel isteklere göre bu sıralama değişkenlik gösterecektir.

Bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken özellikler

Bilgisayar mağazası görseli

İyi bir bilgisayarın özellikleri nasıl olmalı, hangi işletim sistemine sahip bilgisayarı tercih etmelisiniz, masaüstü bilgisayar mı yoksa dizüstü bilgisayar mı almak mantıklı? Bilgisayar satın almadan önce dikkat edilmesi gereken özellikleri ve ihtiyaç duyacağınız tüm özellikleri içeriğimizde bir araya getirdik.

1. Kullanım amacınızı belirleyin

Bilgisayarı neden almak istediğiniz, nerede, ne için kullanacağınız önemlidir. Buna göre kapasitesi sizin için aşırı yüksek bir bilgisayara ödeme yapmanıza gerek kalmayacak ya da satın aldığınız bilgisayarın kapasitesi size yetersiz gelmeyecektir. Standart bir bilgisayar kullanıcısı iseniz düşük kapasiteli bir bilgisayar da işinizi görebilirken; tasarım ve programlama gibi işlerde kullanacaksanız ek beceriler ve yüksek kapasiteye ihtiyaç duyabilirsiniz. Ek olarak “masaüstü bilgisayar mı dizüstü bilgisayar mı alınmalı?” sorusu da tamamen kişisel bir seçimdir. Bilgisayarı yalnızca evde kullanıyorsanız ve yeterli alanınız varsa masaüstü bilgisayar almak mantıklı bir seçim olacaktır. Ancak minimal ve taşınabilir olması sizin için önemliyse seçiminizi dizüstü bilgisayardan yana yapmalısınız.

2. Marka araştırması yapın!

Bilgisayar markası diğer teknolojik aletlerden farklı olarak yalnızca reklam amaçlı değerlendirilmemelidir. Bir bilgisayar markasının seçimi yapılırken, o markanın donanımda kullandığı diğer markalar da göz önünde bulundurulmalıdır. İşlemcisinin yanında bilgisayarın anakart gibi önemli parçalarda hangi markaları kullandığı araştırılmalıdır. Markanın bilinen bir marka olmasından ziyade anakartın kalitesi bilgisayarın kalitesini arttırarak, ömrünü uzatacaktır.

Bilgisayar markaları

Masaüstü bilgisayar tercih edecekseniz kasa, monitor, klavye, mouse, ekran kartı, işlemci gibi tüm ekipmanlar için ayrı ayrı araştırma yapmalısınız. Bunun için alışveriş sitelerinde marka değerlendirmelerini ve kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz.

3. Bilgisayar hızınız önemlidir! (İşlemci, RAM, Depolama alanı)

Bilgisayar görseli

Kullanım amacı ne olursa olsun bilgisayarınızın RAM belleği ve disk kapasitesi yüksek olmalıdır. Aynı zamanda işlemci versiyonu ve hızı da yeterli olmalıdır. Aksi halde kısa süre içerisinde yavaşlama görülecek ve bilgisayarınız ağır bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Güçlü bir belleğe sahip olduğunuzda bu sorun ortadan kalkacaktır. Günümüz teknolojisinde RAM bellek için minimum 4 GB, depolama alanı için de 128 GB SSD depolama alanı olmalıdır. Bu özelliğin altında kalan bilgisayarlar uzun vadede sorun çıkartabilir.

4. Ek ekran kartına ihtiyacınız olup, olmadığına karar verin

Bilgisayarınızı standartlardan farklı olarak tasarım, oyun gibi alternatifler için kullanacaksanız anakartta bulunan ekran kartı size yeterli gelmeyebilir. Bunun için bilgisayarda ek ekran kartı olup, olmadığını öğrenmelisiniz. Ek ekran kartı için de bit değerlerini ölçüt alarak, ekran kartı seçimi yapılmalıdır.

5. İşletim sistemi seçiminize dikkat edin

Bilgisayar işletim sistemleri: Windows - MacOS - Linux
Bilgisayar işletim sistemleri: Windows – MacOS – Linux

Günümüzde en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemi Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemidir. Bunun yanı sıra Apple kendi bilgisayarlarında MacOS işletim sistemi kullanırken bazı markalar Linux işletim sistemini tercih etmektedir. Bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerden biri de işletim sistemi seçimi. Kullanım amacınıza ve alışkanlıklarınıza göre kararınızı verebilirsiniz. Ek olarak satın alma esnasında Free-DOS; yani herhangi bir işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Bilgisayarda işletim sistemi yüklü olmayacağı için daha uygun fiyatlı olacaktır. Satın alım sonrasında siz istediğiniz işletim sistemini yükleyebilir, ya da daha uygun fiyatlarla bilgisayar tamircilerinden destek alabilirsiniz.

Bilgisayar satın almak isteyenler tarafından sık sorulan sorular

Bilgisayar satın alma süreci ciddi bir araştırma gerektiriyor. Biz de daha önce bu araştırmayı yapan kullanıcılar tarafından en çok sorulan soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Intel ve AMD işlemci arasındaki fark nedir?

Intel ve AMD, dünyanın en büyük işlemci markalarındandır. İşlemciler, bilgisayarların beyinleri olarak düşünülebilirler ve performans, fiyat ve özellikler açısından farklılıklar gösterirler. Intel ve AMD’nin temel farklarından biri, işlemci mimarisidir. Intel işlemcileri genellikle daha yüksek saat hızlarına sahiptir ve işlemci çekirdeklerinin sayısı sınırlıdır. AMD işlemcileri ise daha fazla çekirdek ve iş parçacığına sahip olma eğilimindedir, ancak daha düşük saat hızlarına sahip olabilirler.

Her 2 marka fiyat açısından da birbirinden ayrılıyor. Intel’in işlemcileri genellikle daha pahalıdır ama performans ve güvenilirlikleri nedeniyle daha üst seviye olarak kabul edilir. AMD’nin işlemcileriyse nispeten daha uygun fiyatlıdır.

Apple’ın M1 ve M2 serisi işlemcilerinden hangisi tercih edilmelidir?

Apple, 2020 yılından bu yana bilgisayarlarında kendi ürettiği işlemcileri kullanıyor. Bu tarihten önce Intel’e ait işlemcilerle donatılan Apple marka bilgisayarlarda günümüzde M1, M1 Pro, M1 Max, M2, M2 Pro ve M2 Max gibi farklı işlemciler bulunuyor. Bu işlemciler arasındaki fark mimari ve hız olarak değişkenlik gösteriyor. M1 serisi işlemciler Apple’ın ilk işlemci serisiyken M2 serisi 2022 yılında piyasaya sürüldü. Özellik sıralamasıysa standart işlemci, Pro işlemci ve Max işlemci şeklinde. Yani M2 işlemci giriş seviyesi, M2 Pro işlemci orta seviye, M2 Max işlemci de profesyonel seviye olarak açıklanabilir.

Ortalama bir bilgisayarın özellikleri nasıl olmalı?

Gündelik kullanıma yönelik bir bilgisayar arıyorsanız 8 GB RAM bellek, 256 GB SSD depolama alanı, 2 GB ekran kartı ve orta seviye bir işlemci sizin için yeterli olacaktır. İşlemci seçiminde Intel işlemcilerde en az 8. nesil i3 işlemci, AMD işlemcilerde Ryzen serisi ve 2.0 Ghz hıza sahip bir işlemci, Apple’da da en az M1 işlemci tercih etmeniz uzun vadede sorun yaşamamanız için faydalı olacaktır. (Güncellenme tarihi: Mart 2023)

Bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gereken hemen her özelliği ve merak edilen tüm detayları içeriğimizde sıraladık. Sormak istediğiniz farklı sorularınız için bizlere yorum kısmından yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Üst Düzey Koruma İçin: En İyi Antivirüs Programları [2023]

Bir Yorum

  1. İşlemci konusunda kararsızdım. Sizin makalenizi okuduktan sonra fikir sahibi oldum.
    Çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu