Bilgisayar

Bilgisayar Performansını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir? (Programlı ve Programsız)

Bilgisayar performansını arttırmak ve çok daha hızlı çalışmasını sağlamak, işletim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmak gibi işlemleri yapabilmek için bilgisayarınızın bakımını doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Doğru ve düzenli olarak bakımı yapılan bilgisayarların kullanımı rahat olacak ve bilgisayar ömrü uzayacaktır. Bunun yanında bilgisayarın performansı artarak, kapasitesinin tamamını kullanıma sunacaktır. İçeriğimizde sistem ayarlarını kullanarak ve yardımcı yazılımlar yükleyerek bilgisayar performansını arttıracak yöntemleri derledik.

Bilgisayar Performansını Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Bilgisayar performansını arttırmak için yapılabilecek en pratik ve tavsiye edilen bakımlar ise şu şekildedir;

Diskinizi Düzenli Olarak Temizleyin

Disk temizleme işleminin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Özellikle bilgisayarı aktif olarak kullanan kişilerin 15 günde bir disk temizleme işlemini gerçekleştirmesi tavsiye edilir. Disk temizleme için Windows+R tuşuna basmanız ve karşınıza çıkan pencerede çalıştır seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından açılacak penceredeki kutucuğa cleanmgr yazarak, giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Windows’unuzun kurulu olduğu diski seçmeniz gerekmektedir. Diskinizi seçtikten sonra Sistem dosyalarını temizle seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından çıkan kutucukların tamamını işaretleyerek, onaylayın.

Geçici Dosyaları Düzenli Olarak Temizleyin

Bu kez Windows+R tuşuna bastıktan sonra boş alana temp yazarak giriş yapın. Ve açılan pencerede karşınıza çıkan tüm dosyaları işaretleyerek, silin. Aynı şekilde geri dönerek, temp yazdığınız kısma bu kez de %temp% yazın ve yine açılan tüm kutucukları işaretleyerek, silin. Aynı şekilde boş alana prefetch yazıp, çıkan tüm kutucukları sildiğinizde bilgisayarınızda bulunan tüm geçici dosyalar silinecektir.

Windows’un Kendi Bakımını Yapın

Windows’ta bulunan bakım modunu etkinleştirerek de bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için denetim masasını açarak, sistem ve güvenliğe giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından güvenlik ve bakım seçeneğine tıklayarak, alt menüdeki bakım seçeneğine giriş, otomatik bakımı etkinleştirin. Otomatik bakımı etkinleştirdikten sonra bilgisayarınızda zaman ayarı yaparak, bakımınızın ileri bir tarihte yapılamasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanında anında bakımın başlamasını da sağlayabilirsiniz.

Sistem Temizliği ve Güvenlik İçin Yardımcı Yazılımlar Kullanın

Bilgisayarınızın güvenliğini ve sistem temizliğini sağlamak için yardımcı yazılımlar kullanmalısınız. AdwareCleaner isimli programı kullanarak sistem güvenliğini, CCleaner isimli programı kullanarak da sistem temizliğini sağlayabilirsiniz. Her 2 program bilgisayar performansını arttırmak konusunda önemli bir katkı sağlayacaktır.

Sitem Güvenliği Programı: AdwareCleaner

AdwareCleaner görseli

İnternette gezinirken bilgisayarınıza çeşitli yollarla bulaşan Adware’ları kaldırmak için bir AdwareCleaner yazılımı indirin. İnternetteki reklamlardan ya da zararlı sitelerden gelen Adware’lerin kaldırılması için temizleme sisteminin kullanılması yararlı olacaktır. Yazılımı indirip, kurduktan sonra Scan seçeneğine tıklayıp ardından Clean butonuna basmanız Adware’ların temizlenmesi için yeterli olacaktır.

AdwareCleaner resmi indirme linki: https://www.malwarebytes.com/adwcleaner

Sistem Temizliği Programı: CCleaner

CCleaner görseli

CCleaner, gereksiz sistem dosyalarını, çerezlerinizi ve uygulama geçmişini düzenli olarak temizlemeye yardımcı olan faydalı bir yardımcı yazılımdır. Programı ücretsiz olarak indirerek kayıt defteri geçmişini, gereksiz alan kaplayan dosyaları ve seçtiğiniz programların geçmiş verilerini temizleyebilirsiniz. Programı indirip açtıktan sonra sol menüde yer alan Registry sekmesi ile sistem sorunlarını denetleyip kaldırabilir, yine sol menüde yer alan Custom Clean menüsü yardımıyla işletim sisteminde gereksiz yer kaplayan dosyaları, sistem önbelleğini, web tarayıcı geçmişini, çerez verilerini ve seçtiğiniz tüm programlara ait gereksiz dosyaları silebilirsiniz.

CCleaner resmi indirme linki: https://www.ccleaner.com/tr-tr/ccleaner/download

Bilgisayarınız için tam koruma arıyorsanız bir antivirüs programına ihtiyacınız var. Doğru antivirüs programı seçimi için Üst Düzey Koruma İçin: En İyi Antivirüs Programları [2023] başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu