TeknolojiMobil

Akıllı Telefonun Pil Ömrü Nasıl Artırılır?

Akıllı telefonların geliştirilen özellikleri ile telefonun kullanıcılar tarafından kullanım süresi de otomatik olarak artış gösterdi. Bu durum da telefonların şarjının kısa sürede bitmesine neden olurken, pil ömrünü de kısaltmış oldu. Sonuç olarak da kullanıcılar azalan şarj kapasiteleri yüzünden şikayetçi olmaya başladı. Günaşırı hatta günde 2-3 kez telefonunu şarj etmek durumunda kalan kullanıcıların bu şikayetinin de elbette bir çözümü var. Yapılacak birkaç basit uygulama ile pil ömrünü uzatmak mümkün olabilir. Akıllı telefonun pil ömrü nasıl arttırılabilir? İşte yanıtı…

Akıllı Telefon Pil Ömrü Artırma Yöntemleri

Yeni akıllı telefon modellerinde ortalama batarya değeri 5.000 mAH olsa da bir zaman sonra pil ömrü azalıyor. Telefonun pil ömrünü uzatmak için aşağıda yer verdiğimiz önlemleri uygulayın;

Akıllı telefon batarya ömrü uzatma
Akıllı telefon batarya ömrü uzatma

Duvar Kağıdı ve Tema Renkleri

Kullandığınız akıllı telefonunun ekran tipine göre değişkenlik gösterecek bu ayrımda AMOLED ekran ile LCD ve SLCD ekran türleri farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Renk problemi AMOLED ekranlarda görülmektedir. AMOLED ekranlar işletimsel ayarları gereği açık renkli tema ve duvar kağıtlarının kullanımında ekstra güç kullanmaktadır. Bu durum da telefonun sarjının hızlı şekilde bitmesine neden olmaktadır. Diğer ekran türlerinde böyle bir sorun meydana gelmemektedir.

Ek olarak tüm ekran tipleri için animasyonlu tema ya da duvar kağıtları yerine düz tercihler yapılaması faydalı olacaktır.

Ekran Aydınlatma Ayarı

Ekranın aydınlatma ayarı için otomatik olan en idealidir. Telefon fazla aydınlatma için ek güç kullanımı yapar. Bu durumda da pilin ömrü çok daha hızlı şekilde tükenir. Ancak telefonu otomatik kullanmaktan rahatsız oluyorsanız pil ömrü için  en azından havanın kararması ile birlikte ekran aydınlatma seviyesini düşürebilirsiniz.

Bağlantı Ayarları

Kablosuz bağlantıların sürekli açık olması da pil ömrünü kısaltmaktadır. Bu sebeple wifi, Bluetooth, GPS ve 3G kullanılmadıkları takdir de kapalı tutulmalıdır. Bu bağlantıların sürekli açık tutulması telefonun hızla şarjını bitirmesine sebep olur.

Kullanılmayan Programlar

Telefonda bulunan ancak o anda kullanmadığınız uygulamaları kapatmanız gerekmektedir. Önbelleğin daima temiz olması ve kullanılmayan uygulamaların açık bırakılmaması telefonun şarj süresinin uzamasında gözle görülür bir fark oluşturacaktır.

İşlemci Hızı

Şarj süresini uzatabilmek için işlemci kullanımını dengelemeniz gerekmektedir. Eğer şarjınızın uzun süre gitmesini istiyorsanız işlemci hızını azaltabilirsiniz. Bu durum güç kullanımını düşürerek, şarj sürenizi uzatacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Vlog Çekimi İçin Telefonda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu